Monthly Archives: czerwiec 2015

PIERWSZA AKCJA SPRZĄTANIA ZŁOTNIK

W sobotę 13 czerwca 2015 r odbyła się pierwsza
“Akcja sprzątania Złotnik”.

Mimo palącego słońca i wysokiej temperatury znalazło się 40 śmiałków ( dorośli i dzieci ), którzy razem z radą sołecką dzielnie walczyli ze śmieciami.

 

Podzielono się na dwie grupy: kobiety i dzieci zbierały śmieci, a mężczyźni przycinali krzewy oraz usuwali trawę i ziemię, która zarastała drogi wewnętrzne naszej miejscowości.

Cała akcja trwała trzy godziny i zakończyła się skromnym poczęstunku w postaci lodów.

sprzatanie10

Nasza wieś jest teraz czysta i bez zalegających śmieci, a to wszystko dzięki nam!
Serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy poświęcili czas i przybyli, aby włączyć się aktywnie do akcji. Liczę na to, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej!

Przyjazne ptaszyska

Tak pięknie jest mieszkać w Złotnikach. Powietrze czyste, kwiaty przy domu i w ogródkach, zboże i kwitnący rzepak, a teraz maki i chabry. Ptaki przeróżne latają, śpiewają i życie nam umilają. Już od wczesnej wiosny podziwiamy żurawie, potem przelatujące kaczki i gęsi, a zawsze mniejsze ptaszki, których w mieście nie ma , a tu są: rudziki, jeżyki, szczygły, kosy, szpaki, wróble, sikorki, pliszki, jaskółki, a nawet słowik. Niestety coraz częściej tak było, że oglądamy jak te biedne, małe ptaszki leżą na przystanku autobusowym, bo nie widziały szyby. Dlatego Pani Sołtys udała się do Gminy, żeby nakleić ptaszyska plastikowe, które będą chronić małe ptaszki przed zderzeniem z szybą przystanku. Widziałam martwe sikorki i rudzika, było mi żal i nie chciałam żeby dzieci czekające na autobus taki widok oglądały.
Kilka dni minęło i popołudniu plastikowe ptaki, jak na ekranach przeciw hałasowi zostały przyklejone. Było ich 10-12, niestety krótko, bo już nazajutrz 3 zostały zdarte i w każdym kolejnym dniu, kolejne były zdzierane.
Komu to mogło przeszkadzać? Rozmawialiśmy o tym czekając na autobus w różnych godzinach. Może ktoś nie wiedział, że ratujemy ładne stworzenia, a niszcząc bez wyraźnego powodu publiczne mienie zyskuje miano wandala.
A Wandalowie, to plemię, które w 455 r napadło na Rzym. Od zniszczeń pozostawionych po tym najeździe nazwa plemienna wandal stała się synonimem osobnika niszczącego wszystko na swojej drodze. W języku polskim dla rozróżnienia stosuje się dwie formy: Wandalowie na określenie członków plemienia oraz wandale na określenie osób bezcelowo niszczących różne dobra.
U nas we wsi, na przystanku grasowali wandale.
Oby jeszcze raz ptaszyska mogły zostać przyklejone , a nie zdarte.

Sąsiadka MNS

ODBIÓR ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH

W najbliższą sobotę 13 czerwca na terenie całej gminy odbędzie się odbiór odpadów wielkogabarytowych sprzed posesji mieszkańców. To najlepsza okazja do oddania starych mebli i sprzętu AGD – wystarczy wystawić je przed bramę posesji do godziny 7 rano.
Poniżej przedstawiamy zasady odbioru oraz wykaz odpadów, które zostaną od mieszkańców odebrane.
– odpady odbierane są sprzed posesji (odpady znajdujące się w innym miejscu np. w bramie wjazdowej na posesji NIE BĘDĄ odbierane!)
– odpady muszą być wystawione do godziny 7.00 w dniu zbiórki
– w przypadku awarii sprzętu lub innych zdarzeń losowych wywóz odpadów nastąpi w następnym dniu roboczym, po dniu wskazanym w harmonogramie
– odbierane będą TYLKO odpady wymienione poniżej:
* stoły, krzesła, szafy, szafki, komody, meble kuchenne,
* kanapy, łóżka, tapczany i regały, fotele,
* wózki dziecięce, rowery,
* dywany i wykładziny,
* materace (poza dmuchanymi materacami z tworzyw sztucznych),
* deski do prasowania,
* drewniane – palety, deski, panele podłogowe(deski i panele muszą być powiązane w taki sposób, by możliwe było ich podniesienie z ziemi przez   dwie osoby -pracowników ZGK).
* Dodatkowo, wraz z odpadami wielkogabarytowymi odbierane będą duże urządzenia AGD czyli: lodówki, zamrażalki, pralki, zmywarki, kuchenki

Sprzątanie Złotnik

13 czerwca 2015r.

RADA SOŁECKA ZŁOTNIKI WIEŚ ZACHĘCA

WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW

DO UDZIAŁU W PIERWSZEJ AKCJI SPRZĄTANIA ZŁOTNIK.

PRZYJDŹ I POSPRZĄTAJ WYBRANY PRZEZ SIEBIE TEREN.

  • Uczestnicy akcji otrzymają worki na śmieci i rękawiczki ochronne.
  • Zbiórka i start akcji 13.06.2015r. Godz. 10.00 przy sklepie Piątka.
  • Po akcji zapraszamy uczestników na symboliczny poczęstunek w postaci lodów.