REKULTYWACJA STAWU – 2015

Głównym celem rekultywacji stawu w Złotnikach jest zatrzymanie pogłębiającej się degradacji stanu wody i fauny oraz wykorzystanie potencjału miejsca przez podniesienie jego walorów estetycznych i funkcjonalnych. Dzięki rekultywacji powstanie przestrzeń dogodna do wypoczynku i rekreacji zarówno w gronie rodzinnym jak i przyjaciół. Dawniej staw pełnił funkcję zbiornika P.POŻ dla wsi, ale po wybudowaniu sieci wodociągowej wyposażonej w hydranty staw zszedł na boczne tory i odszedł w zapomnienie. Przez długie lata uległ degradacji biologicznej.

Wcześniej właścicielem stawu była Akademia Rolnicza i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a mieszkańcy mieli związane ręce, ponieważ poprzedni właściciele nie byli zainteresowani stawem jak i terenem wokół niego. W 2014 roku właścicielem staje się Gmina Suchy Las, a dzięki staraniom sołtysa Ryszarda Janasika i radnych Gminy Suchy Las w budżecie gminy zostają zarezerwowane środki finansowe na wyczyszczenie stawu i uporządkowanie terenu wokół stawu. Natomiast mieszkańcy postanowili przeznaczyć 45tyś zł z funduszu sołeckiego w latach 2014/2015r. na wyposażenie (ławki, grill, itd.)

 

Staw przed oczyszczeniem.

Staw w trakcie oczyszczania.

Dziś stajemy przed szansą przywrócenia stawu do życia oraz stworzenia miejsca dogodnego do wypoczynku i rekreacji. Stworzymy miejsce, gdzie będziemy mogli przysiąść na ławce czy rozpalić ognisko żeby upiec kiełbaski lub zwyczajnie zrobić grilla.

To jaki będzie efekt końcowy całego przedsięwzięcia zależy głównie od nas mieszkańców!

 

Czerwiec 2015 – ZMIERZAMY KU KOŃCOWI!

relacja z placu budowy

Znajdujemy się obecnie w ostatniej fazie rekultywacji stawu. Staw został oczyszczony, wypompowano wodę, usunięto osad, muł oraz nieczystości stałe.

Następnie wykonano nowy przepust pod drogą wraz z tamą, za pomocą której będzie regulowany poziom wody w zbiorniku.

Tama

Usypano nowe nabrzeża, które zostały wzmocnione faszyną.

Faszyna

Wymieniono starą, szpecącą, betonową barierę ochronną, która została zastąpiona współczesną metalową.

Bariera nowa

Uporządkowano teren teren wokół stawu, dokonano korekty rosnących wierzb oraz licznych nasadzeń.

Dla dzieci zamontowano zjeżdżalnię oraz piaskownicę.

Nie zapomniano o mieszkańcach zbiornika jakimi są dzikie kaczki. Znajdą tutaj dogodne miejsce dla siebie w postaci domku lęgowego, który zastał zamontowany na środku zbiornika.

Domek dla kaczek

Dorośli mogą miło spędzić czas przy grillu lub ognisku.

Na co czekamy!?

Na drogę oraz płot z furtką od strony garaży. W planach jest również wykonanie oświetlenia terenu lecz przeszkodą jest duży nakład finansowy potrzebny na zrealizowanie tego przedsięwzięcia.

Dla uspokojenia ciekawskich i niedowierzających mogę dodać, iż według opinii fachowców woda w stawie osiągnie wymagany poziom w ciągu 6 do 12 miesięcy! Oczywiście napływ wody do stawu w głównej mierze jest uzależniony od ilości opadów atmosferycznych.

A gdy woda w stawie osiągnie wymagany poziom pomyślimy o zarybieniu, aby życie w nim wróciło jak z dawnych lat.